Medallists by Date
After 171 of 171 events
AI
Air Sports
AR
Archery
BH
Beach Handball
BI
Billiard Sports
BO
Boule Sports
Event Medal NOC Athlete
Lyonnaise Men's Single Precision Throw Gold ITA ITA - Italy GRATTAPAGLIA Luigi
Silver CHN CHN - People's Republic of China ZHANG Yixin
Bronze FRA FRA - France ALLIER Thomas
Lyonnaise Men's Single Shuttle Throw Gold ITA ITA - Italy ROGGERO Mauro
Silver FRA FRA - France ABELFO Guillaume
Bronze CRO CRO - Croatia KOLOBARIC Tomislav
Lyonnaise Women's Single Precision Throw Gold CRO CRO - Croatia VLAHEK Iva
Silver FRA FRA - France MILLET Gaelle
Bronze ARG ARG - Argentina BOLATTI Romina Soledad
Lyonnaise Women's Single Shuttle Throw Gold CHN CHN - People's Republic of China CHENG Xiping
Silver FRA FRA - France BARTHET Barbara
Bronze ITA ITA - Italy REBORA Giorgia
Petanque Men's Double Gold FRA FRA - France LACROIX / ROCHER
(  LACROIX Henri,  ROCHER Dylan )
Silver THA THA - Thailand PHUSA-AT / PIACHAN
(  PHUSA-AT Thaloengkiat,  PIACHAN Lacsukan )
Bronze BEL BEL - Belgium HEMON / IELEGEMS
(  HEMON Jean-Francois,  IELEGEMS Steven )
Petanque Women's Double Gold FRA FRA - France D'ISIDORO / VIREBAYRE
(  D'ISIDORO Ludivine,  VIREBAYRE Marie-Christine )
Silver THA THA - Thailand THAMAKORD / WONGCHUVEJ
(  THAMAKORD Thongsri,  WONGCHUVEJ Phantipha )
Bronze CAN CAN - Canada BERGERON / ROLLAND
(  BERGERON Maryse,  ROLLAND Marieke )
Raffa Men's Double Gold ITA ITA - Italy DI NICOLA / CAPPELLACCI
(  CAPPELLACCI Andrea,  DI NICOLA Giuliano )
Silver CHI CHI - Chile GALUEZ / BAVESTRELLO
(  BAVESTRELLO STURLA Aldo Cesar,  GALVEZ MONSALVE Rodolfo Samuel )
Bronze ARG ARG - Argentina BASUALDO / SPESSOT
(  ARMINDO RAUL Basualdo,  SPESSOT Horacio Francisco )
Raffa Women's Double Gold CHN CHN - People's Republic of China CEN / ZHANG
(  CEN Weifei,  ZHANG Wei )
Silver ARG ARG - Argentina LIMARDO / MAIZ
(  LIMARDO Natalia Alejandra,  MARIA VICTORIA Maiz )
Bronze BRA BRA - Brazil CORTE / QUADRI
(  DALLA CORTE Noeli,  FUCHTER SCHULZ de QUADRI Ingrid )
BW
Bowling
CP
Canoe Polo
CL
Climbing
Event Medal NOC Athlete
Men's Lead Gold ESP ESP - Spain JULIAN PUIGBLANQUE Ramon
Silver AUT AUT - Austria SCHUBERT Jakob
Bronze NOR NOR - Norway MIDTBOE Magnus
Men's Speed Gold RUS RUS - Russian Federation TIMOFEEV Dmitrii
Silver RUS RUS - Russian Federation KOKORIN Stanislav
Bronze CHN CHN - People's Republic of China ZHONG Qixin
Women's Lead Gold SLO SLO - Slovenia MARKOVIC Mina
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Jain
Bronze RUS RUS - Russian Federation FAKHRITDINOVA Dinara
Women's Speed Gold RUS RUS - Russian Federation GAIDAMAKINA Alina
Silver RUS RUS - Russian Federation KRASAVINA Maria
Bronze RUS RUS - Russian Federation KAPLINA Iulia
DS
DanceSport
FN
Finswimming
Event Medal NOC Athlete
Men's Apnoea 50m Gold KOR KOR - Republic of Korea KIM Taekyun
Silver RUS RUS - Russian Federation KABANOV Pavel
Bronze COL COL - Colombia FERNANDEZ CASTILLO Mauricio
Men's Relay 4x100m Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BARABASH Andrei,  KABANOV Pavel,  KAZANTSEV Aleksey,  KOKOREV Dmitrii )
Silver COL COL - Colombia COLOMBIA
(  DUQUE JIMENEZ Juan David,  FERNANDEZ CASTILLO Mauricio,  OCAMPO LOZADA Juan Fernando,  ROMERO RIVERA Leonidas Juan Pablo )
Bronze UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  GRUBNIK Denys,  KONKOV Oleksandr,  STEPANCHUK Evgen,  SYDORENKO Dmytro )
Men's Surface 100m Gold ITA ITA - Italy FUMAROLA Cesare
Silver RUS RUS - Russian Federation KABANOV Pavel
Bronze FRA FRA - France NOIR Alexandre
Men's Surface 200m Gold GER GER - Germany LAUSCHUS Max
Silver ITA ITA - Italy FIGINI Stefano
Bronze RUS RUS - Russian Federation KOKOREV Dmitrii
Men's Surface 400m Gold GER GER - Germany LAUSCHUS Max
Silver RUS RUS - Russian Federation SMIRNOV Evgeny
Bronze ITA ITA - Italy FIGINI Stefano
Women's Apnoea 50m Gold FRA FRA - France HEITZ Camille
Silver CHN CHN - People's Republic of China XU Huanshan
Bronze UKR UKR - Ukraine ARTIUSHENKO Margaryta
Women's Relay 4x100m Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  BARANOVSKAYA Valeriya,  ILYUSHINA Vera,  KONONOVA Elena,  KRAVCHUK Vasilisa )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
(  ANTONIAK Anastasiia,  ARTIUSHENKO Margaryta,  SHLYAKHOVSKA Olga,  TROFYMEZ Yana )
Bronze CHN CHN - People's Republic of China P.R. CHINA
(  LI Jing,  LIANG Yaoyue,  LIU Jiao,  XU Yichuan )
Women's Surface 100m Gold HUN HUN - Hungary SZÉKELY Lilla
Silver UKR UKR - Ukraine ARTIUSHENKO Margaryta
Bronze COL COL - Colombia FERNANDEZ CASTILLO Grace
Women's Surface 200m Gold RUS RUS - Russian Federation BARANOVSKAYA Valeriya
Silver RUS RUS - Russian Federation KRAVCHUK Vasilisa
Bronze UKR UKR - Ukraine TROFYMEZ Yana
Women's Surface 400m Gold RUS RUS - Russian Federation KRAVCHUK Vasilisa
Silver UKR UKR - Ukraine TROFYMEZ Yana
Bronze KOR KOR - Republic of Korea KIM Bokyung
FI
Fistball
FD
Flying Disc
AC
Gymnastics Acrobatics
AE
Gymnastics Aerobics
Event Medal NOC Athlete
Dance Gold CHN CHN - People's Republic of China P.R. CHINA
(  LI Zhi,  MA Chao,  SHOU Minchao,  TAO le,  TU Zitong,  YANG Guang,  YU Yangyang,  ZOU Qin )
Silver ROU ROU - Romania ROMANIA
(  BARNA Dacian Nicolae,  BECZE Maria Bianca,  BOGATI Andreea,  DEAC Diana Cristina,  GAVRILOAIE Marius,  IORDAN Cristian,  PETRUSE Marius Ciprian,  SURDU Anca Claudia )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  CHAYUN Danil,  DOBRYAGINA Irina,  GERMANOV Aleksei,  KORNEVA Veronika,  KUDYMOVA Evgeniia,  POLYANSKIKH Polina,  TRUKHACHEVA Oxana,  TRUSHKOV Igor )
Group Gold CHN CHN - People's Republic of China P.R. CHINA
(  CHE Lei,  HAN Mingzhe,  HU Bangda,  WANG Zizhuo,  YANG Guang )
Silver ROU ROU - Romania ROMANIA
(  BECZE Maria Bianca,  BOGATI Andreea,  CONSTANTIN Oana Corina,  DEAC Diana Cristina,  SURDU Anca Claudia )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
(  DECKER-BREITEL Maxime,  DELIERS Mathieu,  GAJDANE Jonathan,  GARAVEL Benjamin,  ORTA David )
Men's Individual Gold FRA FRA - France GARAVEL Benjamin
Silver ESP ESP - Spain LLI LLORIS Vicente
Bronze KOR KOR - Republic of Korea RYU Jusun
Mixed Pairs Gold ESP ESP - Spain SPAIN
(  LLI LLORIS Vicente,  MORENO Sara )
Gold VIE VIE - Vietnam VIET NAM
(  TRAN Thi Thu Ha,  VU Ba Dong )
Gold ROU ROU - Romania ROMANIA
(  BECZE Maria Bianca,  PETRUSE Marius Ciprian )
Gold FRA FRA - France FRANCE
(  GARAVEL Benjamin,  JOLY Aurelie )
Step Gold CHN CHN - People's Republic of China P.R. CHINA
(  DONG Shilin,  LI Zhi,  MA Ye,  SHOU Minchao,  TU Zitong,  YIN Lu,  YU Yangyang,  ZOU Qin )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  CHAYUN Danil,  DOBRYAGINA Irina,  GERMANOV Aleksei,  KORNEVA Veronika,  KUDYMOVA Evgeniia,  POLYANSKIKH Polina,  SHURUPOV Denis,  TRUKHACHEVA Oxana )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
(  BARAQUET Clara,  DECKER-BREITEL Maxime,  DELIERS Mathieu,  GAJDANE Jonathan,  GARAVEL Nicolas,  JOURDAN Gavin,  LEJEUNE Chrystel,  ORTA David )
Trio Gold CHN CHN - People's Republic of China P.R. CHINA
(  CHE Lei,  HAN Mingzhe,  WANG Zizhuo )
Silver ROU ROU - Romania ROMANIA
(  BOGATI Andreea,  CONSTANTIN Oana Corina,  SURDU Anca Claudia )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  DZHANAZYAN Dukhik,  KONDRATICHEV Alexander,  SOLOVIEV Denis )
Women's Individual Gold ROU ROU - Romania CONSTANTIN Oana Corina
Silver ESP ESP - Spain MORENO Sara
Bronze AUT AUT - Austria GAZOV Lubov
GR
Gymnastics Rhythmic
GT
Gymnastics Trampoline
JJ
Ju-Jitsu
Event Medal NOC Athlete
Men's 62kg Fighting Gold RUS RUS - Russian Federation KORZHAVYKH Pavel
Silver FRA FRA - France BEN ALI Farid
Bronze COL COL - Colombia ALZATE CORTES Wilson
Men's 69kg Fighting Gold DEN DEN - Denmark WILLARD Mathias
Silver RUS RUS - Russian Federation BESHENETC Dmitrii
Bronze FRA FRA - France MARTY Sebastien
Men's 77kg Fighting Gold DEN DEN - Denmark MATHIASEN Danny
Silver RUS RUS - Russian Federation BOROK Ilya
Bronze NED NED - Netherlands de GIER Johan
Men's 85kg Fighting Gold UKR UKR - Ukraine NASTENKO Ivan
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran JALIL VAND Masoud
Bronze RUS RUS - Russian Federation IVANOV Alexey
Men's 85kg Ne-Waza Gold MEX MEX - Mexico SCHON Dan
Silver FRA FRA - France LECOCQ Sebastien
Bronze ISR ISR - Israel PARIENTE Roy
Men's 94kg Fighting Gold DEN DEN - Denmark KUBUROVIC Lazar
Silver POL POL - Poland SZEWCZAK Tomasz
Bronze IRI IRI - Islamic Republic of Iran HAMIDIAGHCHAY Mohsen
Men's Duo Gold GER GER - Germany Germany
(  BEYER Dries,  ROCHNER Raphael )
Silver NED NED - Netherlands Netherlands
(  ASSMANN Ruben,  BUNNIK Marnix )
Bronze ESP ESP - Spain Spain
(  SANCHEZ Enrique,  YAGUE Alberto )
Mixed Duo Gold GER GER - Germany Germany
(  ISMER Tom,  ZAGORSKI Dominika )
Silver ITA ITA - Italy Italy
(  PAGANINI Sara,  VALLIERI Michele )
Bronze NED NED - Netherlands Netherlands
(  ASSMANN Ruben,  BOOMGAARD Saskia )
Women's 55kg Fighting Gold GER GER - Germany SONNEMANN Mandy
Silver POL POL - Poland BIERONSKA Martyna
Bronze NOR NOR - Norway KNUTSEN Anna
Women's 62kg Fighting Gold SWE SWE - Sweden WIDGREN Sara
Silver FRA FRA - France NEBIE Severine
Bronze GER GER - Germany NEUPERT Carina
Women's 70kg Fighting Gold RUS RUS - Russian Federation IVANOVA Alexandra
Silver POL POL - Poland MACKOWIAK Emilia
Bronze GER GER - Germany LUKAS Manuela
Women's 70kg Ne-Waza Gold POL POL - Poland POLOK Anna
Silver RUS RUS - Russian Federation USOLTSEVA Olga
Bronze ITA ITA - Italy BOCO Laura
Women's Duo Gold AUT AUT - Austria Austria
(  BECIROVIC Mirnesa,  BECIROVIC Mirneta )
Silver SUI SUI - Switzerland Switzerland
(  ERNI Antonia,  ERNI Alexandra )
Bronze SWE SWE - Sweden Sweden
(  ERIKSSON Maria,  PERSSON Malin )
KA
Karate
Event Medal NOC Athlete
Men's Kata Gold VEN VEN - Venezuela DIAZ FERNANDEZ Antonio Jose
Silver EGY EGY - Egypt AHMED Ibrahim Magdy
Bronze JPN JPN - Japan KIYUNA Ryo
Men's Kumite +84kg Gold GER GER - Germany HORNE Jonathan Werner
Silver VEN VEN - Venezuela APONTE TIRADO Angel David
Bronze AZE AZE - Azerbaijan ATAMOV Shahin
Men's Kumite -60kg Gold COL COL - Colombia RENDON LLANOS Andres Felipe
Silver BRA BRA - Brazil SANTOS BROSE Douglas
Bronze MAR MAR - Morocco BENROUIDA El Mehdi
Men's Kumite -67kg Gold COL COL - Colombia RAMIREZ GUTIERREZ Jose Guillermo
Silver EGY EGY - Egypt MOHAMED Magdy Mamdouh
Bronze AUS AUS - Australia YAHIRO Tsuneari
Men's Kumite -75kg Gold AZE AZE - Azerbaijan AGHAYEV Rafael
Silver GER GER - Germany BITSCH Noah
Bronze EGY EGY - Egypt ALI Mohamed Abdelrahman
Men's Kumite -84kg Gold JPN JPN - Japan ARAGA Ryutaro
Silver EGY EGY - Egypt KESHTA Hany Shaker
Bronze GRE GRE - Greece TZANOS Michail Georgios
Women's Kata Gold FRA FRA - France SCORDO Sandy Brigitte
Silver VIE VIE - Vietnam HOANG NGAN Nguyen
Bronze ITA ITA - Italy BATTAGLIA Sara
Women's Kumite +68kg Gold JPN JPN - Japan UEKUSA Ayumi
Silver FRA FRA - France AIT IBRAHIM Nadege
Bronze PER PER - Peru ACO BRAVO Isabel Mallory
Women's Kumite -50kg Gold TUR TUR - Turkey OZCELIK Serap
Silver FRA FRA - France RECCHIA Alexandra
Bronze AUS AUS - Australia ALEXIADIS Maria
Women's Kumite -55kg Gold FRA FRA - France IGNACE Marie Luccie
Silver CRO CRO - Croatia KOVACEVIC Jelena
Bronze EGY EGY - Egypt ATTIA Yassmin Hamdy
Women's Kumite -61kg Gold COL COL - Colombia GOMEZ ALZATE Lina Marcela
Silver ECU ECU - Ecuador FACTOS HENAO Jacqueline Andrea
Bronze RUS RUS - Russian Federation MALOFEEVA Olga
Women's Kumite -68kg Gold JPN JPN - Japan SOMEYA Kayo
Silver COL COL - Colombia ESCANDON LOAIZA Ana Maria
Bronze USA USA - United States of America MURPHY Cheryl Kimberly
KB
Korfball
LS
Life Saving
Event Medal NOC Athlete
Men's Pool 100m Manikin Carry with Fins Gold ITA ITA - Italy BONANNI Francesco
Silver ITA ITA - Italy COSTAMAGNA Stefano
Bronze GER GER - Germany SEZEN Anil
Men's Pool 100m Manikin Tow with Fins Gold GER GER - Germany HASSEMEIER Marcel
Silver GER GER - Germany SEZEN Anil
Bronze ITA ITA - Italy BONANNI Francesco
Men's Pool 200m Obstacle Swim Gold ITA ITA - Italy MASCHI Niccolo
Silver ITA ITA - Italy PINOTTI Federico
Bronze FRA FRA - France VILACECA Thomas
Men's Pool 200m Super Lifesaver Gold GER GER - Germany HASSEMEIER Marcel
Silver ITA ITA - Italy PINOTTI Federico
Bronze FRA FRA - France VILACECA Thomas
Men's Pool 50m Manikin Carry Gold ITA ITA - Italy COSTAMAGNA Stefano
Silver ITA ITA - Italy PINOTTI Federico
Bronze RSA RSA - South Africa MARAIS David
Men's Team 4x25m Manikin Relay Gold GER GER - Germany GERMANY
(  ERTEL Christian,  HASSEMEIER Marcel,  SEZEN Anil,  WIECK Danny )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
(  BONANNI Francesco,  COSTAMAGNA Stefano,  GIORDANO Francesco,  PINOTTI Federico )
Bronze RSA RSA - South Africa SOUTH AFRICA
(  MARAIS David,  VAN ACHTERBERGH Paul,  VAN NIEKERK Barend,  VISSER Rudolf )
Men's Team 4x50m Medley Relay Gold FRA FRA - France FRANCE
(  BADRE Jeremy,  CALEY Pierre,  LACLAUSTRA Florian,  MAISONNEUVE Marvin )
Silver GER GER - Germany GERMANY
(  ERTEL Christian,  FLUGEL Adrian,  HASSEMEIER Marcel,  SEZEN Anil,  WIECK Danny )
Bronze ITA ITA - Italy ITALY
(  BONANNI Francesco,  COSTAMAGNA Stefano,  GIORDANO Francesco,  PINOTTI Federico )
Men's Team 4x50m Obstacle Relay Gold GER GER - Germany GERMANY
(  ERTEL Christian,  FLUGEL Adrian,  HASSEMEIER Marcel,  WIECK Danny )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
(  BONANNI Francesco,  COSTAMAGNA Stefano,  GIORDANO Francesco,  PINOTTI Federico )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
(  BADRE Jeremy,  LACLAUSTRA Florian,  MAISONNEUVE Marvin,  VILACECA Thomas )
Women's Pool 100m Manikin Carry with Fins Gold ITA ITA - Italy MOZZANICA Marta
Silver NED NED - Netherlands PEULEN Anneloes
Bronze ITA ITA - Italy PRANDI Marcella
Women's Pool 100m Manikin Tow with Fins Gold FRA FRA - France WEYDERS Justine
Silver ESP ESP - Spain LUENGAS Maria
Bronze NED NED - Netherlands OP HET VELD Maike
Women's Pool 200m Obstacle Gold ITA ITA - Italy MESCHIARI Silvia
Silver CHN CHN - People's Republic of China ZHENG Rongrong
Bronze FRA FRA - France ROUSSEAU Magalie
Women's Pool 200m Super Lifesaver Gold FRA FRA - France ROUSSEAU Magalie
Silver ITA ITA - Italy PIDELLO Chiara
Bronze ITA ITA - Italy PRANZO Laura
Women's Pool 50m Manikin Carry Gold FRA FRA - France ROUSSEAU Magalie
Silver FRA FRA - France BESCHERON Emmanuelle
Bronze BEL BEL - Belgium VANDENABEELE Bieke
Women's Team 4x25m Manikin Relay Gold GER GER - Germany GERMANY
(  ERNICKE Laura,  KASPERSKI Stephanie,  PALM Anke,  SCHATZ Julia )
Silver BEL BEL - Belgium BELGIUM
(  BOOGAERTS Sofie,  LAMBOT Laurence,  PEETERS Hannemie,  VANDENABEELE Bieke )
Bronze NED NED - Netherlands NETHERLANDS
(  HUTTEN Ela,  KELLENERS Leone,  OP HET VELD Maike,  PEULEN Anneloes )
Women's Team 4x50m Medley Relay Gold FRA FRA - France FRANCE
(  BESCHERON Emmanuelle,  FABRE Margaux,  ROUSSEAU Magalie,  WEYDERS Justine )
Silver NED NED - Netherlands NETHERLANDS
(  HUTTEN Ela,  OP HET VELD Maike,  PEULEN Anneloes,  VAN GRIMBERGEN Ilvy )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
(  ERNICKE Laura,  HUNDT Aline,  KASPERSKI Stephanie,  PALM Anke )
Women's Team 4x50m Obstacle Relay Gold FRA FRA - France FRANCE
(  BESCHERON Emmanuelle,  FABRE Margaux,  ROUSSEAU Magalie,  WEYDERS Justine )
Silver CHN CHN - People's Republic of China P.R. CHINA
(  DAI Xiaodie,  WU Chengying,  ZHENG Rongrong,  ZHU Yiyun )
Bronze ITA ITA - Italy ITALY
(  MESCHIARI Silvia,  PIDELLO Chiara,  PRANDI Marcella,  PRANZO Laura )
OR
Orienteering
PO
Powerlifting
RB
Racquetball
Event Medal NOC Athlete
Men's Single Gold MEX MEX - Mexico GUTIERREZ Polo
Silver MEX MEX - Mexico MEJIA Gilberto
Bronze USA USA - United States of America CARSON Rocky
Women's Single Gold MEX MEX - Mexico LONGORIA Paola
Silver COL COL - Colombia AMAYA Cristina
Bronze USA USA - United States of America RAJSICH Rhonda
RH
Roller Inline Hockey
RA
Roller Skating Artistic
RS
Roller Skating Speed
RR
Roller Sports Road
RU
Rugby Sevens
SQ
Squash
SU
Sumo
TW
Tug of War
Event Medal NOC Athlete
Men's 640kg Gold SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
(  ARNOLD Vinzenz Martin,  ERNI Peter,  JOLLER Erich,  JOLLER Beat,  LANGENSTEIN Fabian Florian,  ROELLI Christoph,  ROELLI Philipp,  VONMOOS Ulrich,  VONMOOS Beat )
Silver GBR GBR - Great Britain GREAT BRITAIN
(  CALLCUTT David,  DANIELS Ian,  FIELD David,  GILL David,  HAMMERSLEY David,  HOLLAND Edward,  MURPHY James,  PRIME Steven,  WEBB Adrian )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
(  BERL Philipp,  BIEGERT Heinrich,  BOHLER Markus,  DIESSLIN Christian,  FIEN Daniel,  HEIMANN Stefan,  ROTHER Thomas,  WAGNER Dirk )
Men's 700kg Gold NED NED - Netherlands NETHERLANDS
(  BARTELS Johannes,  BIJENHOF Gerrit,  BOERSTOEL Robin,  EGGENKAMP Wilhelmus,  HOFF Gerolph,  JANSEN Gerben,  SCHUTTE Gerbert,  UILENREEF Gerrit,  WAGENMANS Vincent )
Silver SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
(  ARNOLD Martin Franz,  ERNI Peter,  JOLLER Erich,  JOLLER Beat,  LANGENSTEIN Fabian Florian,  ROELLI Christoph,  ROELLI Philipp,  VONMOOS Ulrich )
Bronze SWE SWE - Sweden SWEDEN
(  ANDERSSON Roger,  BENGTSSON Magnus,  ENARSSON Daniel,  HARALDSSON Torbjorn,  JOHANSSON Jim,  LAVEN FREDRIKSSON Daniel,  REINHOLDSSON Adrian,  TORNBLOM Bjorn,  TORNBLOM Henrik )
Women's 540kg Gold TPE TPE - Chinese Taipei CHINESE TAIPEI
(  AMOSZU Tanapima,  CHO Min-Ling,  LEE Wen-Lin,  LI Ju-Chun,  LIN Fang-Ling,  SHIH Chao-Yu,  TENG Yu-Chieh,  WANG Jo Tsun,  YEH Jou-Chen )
Silver NED NED - Netherlands NETHERLANDS
(  ANNEMA Grietje,  BOOGAARD Geri,  de VRIES Simona,  NIEUWLAND Aaltje,  van der HELM Carolina,  van der HELM Irene,  van der MEIJDEN Johanna,  VERGEER Jolanda )
Bronze RSA RSA - South Africa SOUTH AFRICA
(  CARSTENS Kim,  PHILLIPS Jacoba Johanna,  RABE Yolandi,  RAS Ane,  RIX Claudia Berna,  STEYN Leonell,  TERBLANCHE Beatrice Jeanine,  TERBLANCHE Catharine Elizabeth Magda )
WS
Water Ski
Legend
Abbreviation Meaning
NOC National Olympic Committee
Sponsors http://www.emcali.com.co/ http://www.sura.com/ http://www.la14.info/ http://www.postobon.com/ http://www.avianca.com.co/ http://www.tissot.ch/ http://www.comfandi.com.co/ http://carvajal.com.co/